Достапни линкови

Вулф во посета на Авганистан


Германскиот претседател Кристијан Вулф денеска изјави дека неговата земја ќе продолжи да ја поддржува Авганистан дури и откако ќе се повлечат сите странски војници од земјата во 2014 година. Тој по денешната средба во Кабул неговиот авгнистански колега Хамид Карзаи изјави дека Германија и натаму ќе биде „сигурен пријател и партнер “ на Авганистан. Во моментов во земјата има околу 5 илјади германски војници.
XS
SM
MD
LG