Достапни линкови

Јахјага:Територијата на Косово нема да се менува поради српското малцинство


Српското малцинство во северно Косово не може да смета на посебен статус и не доаѓа предвид ниту делење на земјата, ниту територијална размена или трансфери на населението Ова денеска го изјави косовскaта претседателка Атифете Јахјага при посетата на Прага. Таа додаде дека Косово нема да отстапи од планот на Ахтисари. Јахјага истакна дека целта на регионот е интеграција во евроатлантските структури и единствениот пат кон таа цел е дијалогот а идеите од минатото како поделба или размена на терирории мора да се напуштат.
XS
SM
MD
LG