Достапни линкови

Стефановиќ: Дијалогот ќе продолжи кога ќе се реши кризата во Косово


Шефот на српската делегација во преговорите со Приштина Борислав Стефановиќ денеска во Брисел изјави дека дијалогот може да продолжи кога дури кога ќе се реши кризата во Северно Косово. Тој додаде дека Србија и понатаму е заинтересирана за преговори со ЕУ и САД за решавање на тој проблем кој настана по вооружениот инцидент. Претходно Европската Комисија соопшти дека дијалогот меѓу Белград и Приштина е прекинат затоа што српската делегација не е подготвена .Во продолжение е наведено дека ситуацијата на северниот дел на Косово не е дел од дијалогот и дека нема да биде предмет на одвоени преговори со Србија.
XS
SM
MD
LG