Достапни линкови

Повредени војници на КФОР и Срби во инцидентот во Косово


Четворица војници на КФОР и 6-мина локални Срби се повредени во денешните инциденти меѓу силите на КФОР кои се обидуват да ги отстранат барикадите во северниот дел на Косово и локалните Срби кои се противат. Војниците на КФОР , еден од нив потешко, биле поврдени од импровизирана експлозивна направа , изјавил потпаролот на КФОР. Локалните Срби фрлале со камења врз припадниците на КФОР а се слушнале и истрели, при што војниците возвратиле со гумени куршуми и солзавец.
XS
SM
MD
LG