Достапни линкови

Кудрин му ја исполни желбата на Медведев си поднесе оставка


Рускиот министер за финасии Алексеј Кудрин денеска си поднесе оставка. Овој потег следуваше откако рускиот претседател Дмитри Медведев побара до крајот на денот Кудрин да се изјасни дали ќе поднесе оставка откако јавно ја критикуваше економската политика на Кремљ. Кудрин кој веќе 11 години е на таа функција, во Вашинтон изјави дека нема да биде министер во новата влада доколку ја предводи Медведев.
XS
SM
MD
LG