Достапни линкови

Фратини и Ламбринидис во мисија во Тирана


Франко Фратини
Министрите за надворешна работа на Италија и Грција Франко Фратини и Ставрос Ламбринидис во понеделник ќе допатуваат во Тирана, во заедничка мисија координирана со Брисел. .
Целта на нивната посета е иницирање на дијалогот меѓу политичките партии во земјата и забрзување на неопходните реформи за напредок на земјата во процесот на интеграција. Предвидено е да се сретнат со државниот врв и со опозицијата.
Во октормви Европската комисија се очекува да го објави извештајот за движењата во земјата и да даде оценка околу барањето кандидатски статус.
XS
SM
MD
LG