Достапни линкови

Македонија ја победи и БиХ


Македонските фанови продолжуваат да слават.
Македонските кошаркари со резултат 75-63 ја совладаа репрезентацијата на Босна и Херцеговина во последното петто коло од натпреварите во групата Ц на Европското првенство во Литванија. Со тоа обезбедија максимални четири бодови во втората фаза.

Најефикасни во нашата репрезентација беа Бо Мекејлеб со 22 поени, Перо Антиќ со 15 и Тодор Гечевски со 13 поени. Натпреварот беше „прекршен“ на почетокот од третата четвртина, кога Македонија направи серија од 13:0 и остана во водство до крајот на средбата. Нашата репрезентација уште еднаш демонстрираше феноменална игра во одбраната во текот на целиот меч. Следната средба на ЕП во кошарка се игра во Вилнус в четврток во 14:30 часот против Грузија.

Според правилата на првенството, најдобрите три репрезентации од сите четири групи формираат две нови групи од по шест репрезентации. Секој тим во второто коло ги пренесува бодовите од првото коло што ги освоил против екипите што поминале понатаму. Со оглед на тоа што од групата Ц, освен Македонија, понатамошен пласман изборија Грција и Финска, кои изгубија од Македонија, нашата репрезентација во новоформираната група ќе пренесе четири бода, Грција има три, а Финска 2 бода.

Освен овие три, во новоформираната група Ф, влегуваат и најдобрите три репрезентации од групата Д – Русија, Словенија и Грузија. Русите имаат 4 бодови, Словенија 3, а Грузија 2 бода.

Најдобрите четири репрезентации од оваа новоформирана група се пласираат во четвртфиналето. Во групата Ф, Македонија нема повторно да игра против Грција и против Финска.

Во другата група Е ќе играат најдобрите три репрезентации од групите А и Б - Шпанија, Турција, Литванија, Србија, Франција и Германија.
XS
SM
MD
LG