Достапни линкови

Кина верува во јачнината на американската економија


Бајден - Џипинг 19.08.2011 Пекинг
Кинескиот потпретседател Си Џинпинг, на денешната средба со американскиот потпретседател Џо Бајден во Пекинг, изрази доверба во јачината на американската економија. Тој оцени дека американската економија е силна и оти ќе ги надмине моменталните предизвици. Инаку, главната цел на посетата на Бајден на Кина е да ги зајакне релациите со Џинпинг за кого се очекува дека во наредната година ќе дојде на чело на Комунистичката партија на Кина и ќе биде иднен претседател.
XS
SM
MD
LG