Достапни линкови

Вестервеле ја започна балканската турнеја


Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле
Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле денеска ја започна тридневна посета на Балканот, за време на која ќе ги посети Црна Гора, Хрватска и Косово.
Неговата прва станица е Црна Гора, каде ќе разговата со тамошните власти за кандидатурата на земјата за членство во ЕУ која и е доделена во декември.
Во четврток Вестервеле ќе го посети Косово , за да разговара со тамошните преставници за изнаоѓање решение за нормализирање на односите со Србија,по неодамнешните настани.
XS
SM
MD
LG