Достапни линкови

ОН прогласија состојба на глад во уште три региони во Сомалија


Обединетите нации денеска прогласија состојба на глад во уште три нови региони во Сомалија. Од одделот за храна и земјоделство при ОН велат дека состојбата најверојатно ќе се прошири во сите региони на југот од Сомалија во наредните 4-6 недели. Според податоците на ОН 3,7 милиони луѓе се погодени од глад во Сомалија, што преставува речиси половина од вкупното население.
XS
SM
MD
LG