Достапни линкови

КФОР- воспоставен сообраќај на преминот Брњак


КФОР
КФОР потврди дека е повторно воспоставен сообраќај на преминот Брњак во општина Зубин поток, и повика кoсовските Срби да не ги блокираат патиштата. По нaредбa на командантот на КФОР Ерхард Билер се тргнати блокадите на магистралниот пат Косовска Миторовица- Зубин Поток.
Од КФОР додаваат дека доставата на храна на северот од Косово е отежната поради „радикалните постапки на локалните власти“, како и тоа дека властите ќе бидат одговорни за евенталните жртви. Од КФОР додаваат дека моменталанта состојба на северот од Косово е мирна, но дека сепак е тензична.
XS
SM
MD
LG