Достапни линкови

Вестервеле во ненајавена посета на Авганистан


Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле
Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле денеска пристигна во ненајавена посета на Авганистан. Предвидено е Вестервеле да се сретне со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи. Вестервеле одби да каже кога Германија ќе почне со повлекување на своите војници стационирани во северен Авганситан. Германија има 5.400 војници во земјата. Тој изјави дека не е многу умно да се каже кога и колку војници ќе бидат повлечени зошто веднаш ќе почне насилството во таа област. Германскиот парламент одобри 12-месечно продолжување на мисија во Авганистан во јануари.
XS
SM
MD
LG