Достапни линкови

Сириски војници на турската граница


Сириски војници масовно се распоредувале во близина на турската граница како дел од воените мерки на претседателот Башар ал Асад за задушување на протестите против неговото владеење. Во Турција веќе има околу 10 илјади сириски бегалци. Опозицијата проценува дека од почетокот на протестите досега загинале над илјада и 400 луѓе. Мерките на сириските власти предизвика меѓународна осуда, а САД и Европската Унија воведоа санкции против Асад и неговите најблиски соработници.
XS
SM
MD
LG