Достапни линкови

Ранети седум лица на протестите во Атина


Судирите на демонстрантите и полицијата во Атина
Седум лица се ранети, меѓу кои и еден полицаец при судирите на демонстрантите и безбедносните сили на протестите во близина на Парламентот во Атина. Силите за справување со немири употребија солзавец за да ја растераат групата од околу 200 млади лица, кои фрлаа молотови коктели и камења кон полицискиот кордон пред Парламентот. Протестите се поради новиот пакет економски мерки на грчките власти.
Во Парламентот денеска треба да се расправа за петгодишната програма со која би требало да се спречи финасиското пропаѓање на Грција.
XS
SM
MD
LG