Достапни линкови

Стратешко партнерство меѓу Кина и Казахстан


Kинескиот преседател Ху Џинтао и и неговиот казахтански колега Нурсултан Назарбаев во главниот град на Казахстан, Астана.
Кина и Казахстан потпишаа договор за стратешко партнерство и се обврзаа да ја удвојат меѓусебната трговска размена во наредните четири години. Договорот го потпишаа кинескиот преседател Ху Џинтао и неговиот казахтански колега Нурсултан Назарбаев во главниот град на Казахстан, Астана. По Казахстан, најавено е дека кинескиот претседател ќе ги посети Русија и Украина. Џинтао и рускиот претседател Дмитриј Медведев треба да присуствуваат и на Самитот на шангајската организација за соработка во Казахстан.
XS
SM
MD
LG