Достапни линкови

Меѓународниот кривичен суд да ги истражи убиствата во Сирија


Анти-владини протести во Сирија
Меѓународните групи за човекови права, како и оние од Сирија, денескаа побараа Меѓународниот кривичен суд да ги истражи убиствата на повеќе од 1.000 цивили кои загинаа за време на протестите против претседателот Башар ал Асад. Од Меѓународниот суд велат дека го добиле барањето, но дека тие можат да истражат само злосторства во Сирија, но кои се направени од државјани на земјите членки кои го признаваат Судот.
Затоа што официјален Дамаск не го потпишал актот од 2002-та за консолидирање на Судот , Меѓународниот кривичен суд нема надлежност во Сирија. Освен ако ОН не го побараат тоа од судот. Амнести Интернешнл побара од Советот за безбедност на ОН да го побарат тоа од Судот.
XS
SM
MD
LG