Достапни линкови

Ерменија и Азербејџан мирно да се договорат за Нагорно Карабах


Медведев со претседателите на Азербејџан и Ерменија
Лидерите на САД, Франција и Русија, Барак Обама, Никола Саркози и Дмитриј Медведев, ги повикаа денеска Ерменија и Азербејџан да најдат мирно решение на конфликтот за Нагорно-Карабах. За време на Самитот на Г8 во Франција, Обама, Саркози и Медведев ги повикаат лидерите на Азербејџан и Ерменија „да демонстрираат политичка волја и да ја завршат работата за ситуацијата во Нагорно Карабах во пресрет на билатералната средба во јуни. Натамошното одложување ќе го стави под знак прашалник ангажманот на двете земји за постигнување договор, се вели во заедничката декларација на тројцата претседатели - копретседавачи на Минската група на ОБСЕ.
XS
SM
MD
LG