Достапни линкови

Напната атмосфера пред утрешните локални избори во Албанија


Еди Рама, актуелен градоначалник на Тирана
Во Албанија утре ќе бидат одржани локални избори кои привлекуваат големо внимание поради инцидентите во предизборната кампања. Изборите ќе ги надгледуваат околу 5 илјади и 300 посматрачи, вклучувајки и делегација од Европскиот Парламент. Треба да бидат избрани градоначалници и локални власти во 384 општини, а меѓународната заедница оценува дека овие избори се тест за зрелоста на Албанија на патот кон Европската Унија
XS
SM
MD
LG