Достапни линкови

Претставници на власта во Јемен преминуваат на страна на демонстрантите


Генерал – Мајор Али Мохсен, досегашниот командант на првата вооружена дивизија
Најмалку тринаесетмина високорангирани државни службенјици во Јемен си поднесоа оставки и се придружија кон движењето на опозицијата, јавија западните медиуми. Преку протестите кои деновиве избиваат во главниот град Сана се бара оставка на претседателот Али Абдула Салех, кој е на лидерската позиција повеќе од 30 години. По информациите дека воени лица преминале на страната на демонстрантите, властите реагираа поставувајки тенкови и армирани возила. За сега не се знае кој ја има командата, бидејки Генерал – Мајор Али Мохсен, досегашниот командант на првата вооружена дивизија, денеска на медиумите во Сана им изјави дека преминал на страна на демонстрантите.
XS
SM
MD
LG