Достапни линкови

Во Бахреин уапсени лидери на опозицијата


Манама
Силите за безбедност во Бахреин уапсиле најмалку шестмина опозициони лидери како дел од острите мерки за спречување на шиитските протести кои бараат политички реформи во земјата во која на власт се сунитските муслимани. Вчера војската со тенкови и со хеликоптери ги растера демонстрантите од улиците на главниот град Манама. Притоа, како што јавуваат агенциите, загинале двајца демонстранти и двајца полицајци. Во Бахреин е воведена тримесечна вонредна состојба, а Саудиска Арабија, по барање на властите, испрати трупи во таа земја за смирување на состојбата.
XS
SM
MD
LG