Достапни линкови

Деветмина уапсени во акцијата на ЕУЛЕКС во Косово


Деветмина се уапсени под обвиненија за воени злосторства, соопшти денеска мисијата на ЕУЛЕКС во Косово. Во соопштението се додава дека косовската полиција ја надгледувала операцијата, во која била вклучена и Канцеларијата на косовскиот специјален обвинител. Обвиненијата за осуммината осомничени уапсени во земјата и едно лице уапсено во странство датираат од војната во регионот во 1999 година. За сега не се соопштува идентитетот на уапсените.
XS
SM
MD
LG