Достапни линкови

Француски грант за студија за термоелектрична централа во Битола


илустрација
Министерство за економија и финансиии на Франција одобри грант од речиси половина милион евра за „физибилити“ студија за градење на термодинамична централа во Битола, соопшти француската Амбасада во Македонија. Одлука, како што стои во соопштението, е донесена по барање на заменик претседателот и министер за финансии, Зоран Ставрески и државната компанија ЕЛЕМ. Централата, како што е соопштено, ќе овозможи државата да ја намали енергетската зависност од странство.
XS
SM
MD
LG