Достапни линкови

Гадафи изненаден од недостигот на странска подршка


Муамар Гадафи
Либијскиот лидер Муамар Гадафи изјавил дека е вмешан во борба против тероризам изразувајки изненаденост од отсуството на странска помош. Коментарите на Гадафи за францускиот весник „Журнал ду Диманше“ следат еден ден по нападот на неговите вооружени сили врз бунтовниците во градот Ал Завијах, на 50 километри од Триполи. Според локални извори, триесетмина загинаа во нападите во кои се користела и тешка артилерија.Гадафи е соочен со до сега невидено побунивање на населението а бунтовничките сили сега контролираат голем дел од источниот предел на северноафриканската земја.
XS
SM
MD
LG