Достапни линкови

Истрага за плагијат против германскиот екс-министер Гутенберг


Карл Теодор Цу Гутенберг
Германското обвинителство најави спроведување на истрага за обвинувањата за плагијат против поранешниот министер за одбрана Карл Теодор Цу Гутенберг, попознат во германските медиуми како „Цу-Гуглберг“ или „Баронот копи – пејст“. Тој денеска беше ослободен од должноста министер, откако си поднесе оставка. Гутенберг е обвинет за препишување на голем дел од неговата докторска дизертација без наведување на изворите на информации. Доколку се проглси за виновен, екс- министерот се соочува со можни парични казни или казна затвор.
XS
SM
MD
LG