Достапни линкови

Четворица кандидати за претседател на Казахстан


Актуелниот претседател на Казахстан, Нурсултан Назарбаев
Централната изборна комисија на Казахстан соопшти дека за претседателските избори кои треба да се одржат на трети април се пријавиле четворица кандидати. Освен актуелниот претседател Нурсултан Назарбаев, на претседателската трка ќе учествуваат и претседателот на Комунистичката народна партија Жамбул Акметбеков, на партијата на патриотите Гани Касумов и независниот кандидат Мелс Елеусизов. Иако првично беа пријавени 21 кандидат, дел од нив не успеаја да го положат задолжителниот јазичен тест, а некои не исполнител други барања.
XS
SM
MD
LG