Достапни линкови

Тројца загинати при немирите во Тунис


„Ден на гневот“ против властите во Тунис
Најмалку три лица загинаа во немирите во тунискиот главен град. Според извештаите околу 100 луѓе се уапсени за подметнување пожар и причинување материјални штети, откако мирниот протест против властите станал насилен. Истрели се слушале за време на ноќта, додека полициските хелихоптери кружеле над градот.
Масовните протести во Тунис претходно го урнаа режимот на Претседателот Зине Ал Абидине Бен Али.
XS
SM
MD
LG