Достапни линкови

Фратини - можен е „Библиски егзодус“ од Либија


Франко Фратини
Италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини изјави дека од Либија би можеле да пристигнат 300 илјади мигранти поради немирите во оваа северно африканска земја.
Тој за „Кориере дела Сера“ изјави дека тоа се пониските очекувања и дека се стравува од таканаречен „Библиски егзодус“.
Денеска за проблемот со евенталните бегалци од повеке земји од Северна Африка, каде се во тек анти владини демонстрации, во Рим ќе се состанат министери за внатрешни работи на Италија, Кипар, Франција, Грција, Малта и Шпанија.
XS
SM
MD
LG