Достапни линкови

Повторно протести во Бахреин


Денеска во главниот град на Бахреин, Манама продолжија протестите со барање за оставка на владата. Нив ги предводаат шиитите кои се мнозинство во земјата во која власта ја имаат сунитските муслимани. Главно барање е воспоставување вистинска уставна монархија во која граѓаните ќе имаат поголема улога во изборот на владата. Бахреин е островска земја во Персискиот залив која е домаќин на американската Петта флота.
XS
SM
MD
LG