Достапни линкови

САД и Западна Европа главни во продажба на оружје


Соединетите држави и Западна Европа доминираа во продажбата на оружје во светот во 2009 година. Вредноста на нивните зделки изнесувала над 400 милијарди долари, се наведува во најновиот извештај на Институтот за меѓународно мировно истражување со седиште во Стокхолм. Во извештајот се додава дека од стоте фирми кои најмногу продаваат оружје 45 се американски, додека 33 се базирани воземјите во Западна Европа.
XS
SM
MD
LG