Достапни линкови

Продолжуваат протестите на Арапите во Кувајт


Кувајтската полиција денеска употребила солзавец за да ги растера стотиците Арапи кои протестираат два дена за остварување на нивните права и добивање на државјанство. Полицијата притоа уапсила десетина демонстранти кои се собрале во Сулаибија. Вчере за време на протестите беа повредени неколку луѓе, а локалните медиуми соопштија дека околу 100 демонстранти биле уапсени во Џахра. Во земјата живеат 100 илјади Арапи без државјанство.
XS
SM
MD
LG