Достапни линкови

Немири на протестите во Јемен


Анти-владините протести во Јемен
Полицијата и антивладините демонстранти денеска се судриле со приврзаниците на опозицијата во Сана, главниот град на Јемен, каде 10 дена траат протестите против владата во земјата. Демонстрантите кои бараат оставка на Претседателот Али Абдула Салех марширале од универзитетот во градот до министерството за правда, но биле пресретнати од полицијата и владините подржувачи. Полицијата отворила оган за да го растури маршот и притоа едно лице загинало, а неколку биле повредени. Министерството за внатрешни работи негираше дека имало жртви.
XS
SM
MD
LG