Достапни линкови

Повик за одржување на протести на иранската опозиција во недела


Вчерашните протести на погребот на еден од загинатите на немирите во понеделникот
Вебстраните поврзани со иранските опозициони групи постирале повици за одржување на протести во недела за одбележување на смртта на двајцата загинати при анти-владините протести во Техеран неделава. Советот за координација на Зеленото движење за надеж го објави соопштението на веб страната на опоицискиот лидер Мир Хосеин Мусави и на уште еден опозициски сајт. Советот беше една од организациите кои повикаа и на протестите во понеделникот за подршка на Египет и Тунис. Иранските власти ги обвинија опозициските лидери за предавство.
XS
SM
MD
LG