Достапни линкови

Најмалку 365 луѓе загинале до сега во египетските протести


Работници протестираат за подобри плати и работни услови во Египет
Египетското министертво за здравство соопшти дека во 18 дневните антивладини протести загинале најмалку 365 цивили, но бројот на загинати полицајци и затвореници се уште не е познат. Демонстрациите во определени делови на Египет се уште продолжуваат, и покрај тоа што претседателот Хосни Муабарак си замина од функцијата. Луѓето вработени на аеродромите протестираат за повисоки плати и подобри работни услови, се уште има демонстранти на улиците кои се незадоволни од економската состојба во која се наоѓаат. Владечкиот воен совет ги повика демонстрантите да претстана со протестите и немирите со цел земјата побрзо да се врати во нормала.
XS
SM
MD
LG