Достапни линкови

ЕУ бара од Техеран да не употребува сила против демонстрантите


Комесарот на ЕУ за надворешна политика Кетрин Ештон побара од иранските власти да не употребуваат сила против демонстрантите и нивното право на мирни протести.
Синоќа и американскиот државен секретар Хилари Клинтон изрази подршка за демонстрантите во Иран.
Во Техеран полицијата со солзавец ги растерa антивладините демонстрации. Стотици Иранци излегоа на улиците, како одговар на повикот на опозицијата, според која, многу луѓе се уапсени.
XS
SM
MD
LG