Достапни линкови

Оставка на палестинската влада


Палестинскиот премиер Салам Фајад денеска му ја предаде оставката на владата на претседателот Махмуд Абас. Се очекува Абас да побара од премиерот Фајад да остане на функцијата но да направи реконструкција на владата. Палестинската власт најави одржување претседателски и парламентарни избори до септември, но Хамас, кој го контролира Појасот Газа, одбива какви било форми на гласање што ги организира Рамала.
XS
SM
MD
LG