Достапни линкови

СДСМ бара одговорност од надлежните за инцидентот на Кале


Потпаролот на СДСМ, Емилијан Станковиќ
СДСМ денеска побара од премиерот Никола Груевски да ги разреши од функциите министерката и заменик-министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и Џевад Бучи, поради инцидентот на скопско Кале. Според опозицијата тие не си ја завршиле работата и не презеле мерки за спречување на инцидентот.
Потпаролот на партијата Емилијан Станоковиќ изјави дека Бучи бил учесник и во рушењето на музејот црква и во денешните протести.
СДСМ бара смена и на Паско Кузман од директорското место во Управата за заштита на културното наследство.
Владејчката коалиција на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ го осудија инцидентот и повикаа на смирување на страстите.
XS
SM
MD
LG