Достапни линкови

„Ден на гневот“ на опозицијата во Русија


Апсењето на Сереј Удалцов
Неколку стотина демонстранти денеска се собраа во центарот на Москва да учествуват во опозициониот митинг наречен „Ден на гневот“. Демонстрантите носеле плакати со слогани „Време е да бидат променети тие што се на власт“ и „Да нема пораст на цените“.
Демонстрантите биле спречени од полицијата во намерата да одржат протестен марш пред зградата на администрацијата на Претседателот. Најмалку 10 луѓе биле уапсени, меѓу кои и лидерот на лево ориентираното опозициско движење Сергеј Удалцов.
Протестите насловени Ден на гневот редовно се одржуваат од опозицијата во Русија.
XS
SM
MD
LG