Достапни линкови

Азербејџан - Ќе има војна за Нагорно Карабах доколку...


Aзербејџанскиот министер за одбрана Сафар Абиев изјави дека неговат земја серизоно се готви за војна и тоа нема да се избегне доколку Ерменија не ја напушти „окупациската политика“ во Нагорно Карабах.
Тој ова во Баку им го порача на посредниците на ОБСЕ. Азербајџан постојано се заканува со војна доколку не успеат мировните преговори. Етничките ерменци ја презедоа контролата во областа подржани од Ереван во војната во 90 тите години на 20 век во која загинаа 30 илјади лица.
XS
SM
MD
LG