Достапни линкови

Иванов-Македонија веднаш сака решение за името


Претседателот Ѓорѓе Иванов
Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов пред денешната средба за проблемот со името во Њујорк на медијаторот Метју Нимиц и амбасадорите Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис изјави дека Македонија е за решение сега и веднаш и оти согласно на тоа и се однесува. Тој очекува средбата да биде конструктивна и да придонесе за решавање на спорот, кој ја кочи евроинтеграцијата на Македонија.
Според Иванов Македонија пристапила кон сите иницијативи и предлози на Нимиц за разлика од Грција која не трпи последици, поради спорот со името.
XS
SM
MD
LG