Достапни линкови

Грузија ќе ја замени статуата на Сталин со друг споменик


Празниот постамент на статуата на Сталин во Гори
Грузиското министерство за култура соопшти дека на местото каде што беше статуата на Јозеф Сталин ќе постави споменик на жртвите од земјата за време на војната со Русија во 2008 година и за време на Советскиот сојуз. Новиот споменик избран на јавен тендер, прикажува 11 голи луѓе во движење. Тој ќе биде поставен на главниот плоштадо во Гори, кој е родниот град на Сталин.
Според министерството Грузија треба да ги запамети војната во 2008 година и репресијата на Сталин за да не се случат повторно.
XS
SM
MD
LG