Достапни линкови

Клаус-Чешка ја подржува евроинтеграцијата на Македонија


Чешкиот претседател Вацлав Клаус
Чешкиот претседател Вацлав Клаус по денешната средба со македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов во Прага изјави дека Чешка ја подржува евроинтеграцијата на Македонија. Според Клаус недостојно е важни прашања да бидат блокирани, поради спорот со името со Грција. Клаус смета дека на ЕУ и е обврска да се потруди да најде решение за проблемот, кое ќе биде прифатливо, а не да стои одстрана и немо да ја набљудува Грција додека ја спречува интеграцијата на Македонија.
XS
SM
MD
LG