Достапни линкови

Различни причини за експлозијата на Гасоводот во египетски Синај


Телевизиска снимка на експлозијата на гасоводот
Причината за експлозијата на гасоводот кој ги снабдува Израел и Јордан преку египетскиот северен Синај била протекување на гас, соопштија првите луѓе на компанијата. Локалните власти сметаат дека се работи за саботажа. Поради експлозијата прекинато е снабдувањето со гас во соседните Јордан и Египет.
Разузнавачката САЈТ група која ги набљудува веб страниците на Ал Каеда и други исламски интернет сајтови соопшти дека биле упатени повици да се напаѓа гасоводот кон Израел додека е нарушена безбедносната ситуација во Египет.
XS
SM
MD
LG