Достапни линкови

Египет - Денеска разговори за трансфер на власта


Потпретседателот Омар Сулеиман
Египетскиот потпретседател Омар Сулеиман денеска треба да се состане со проминентна група личности за да дискутира за начините за трансфер на власта од Претседателот Хосни Мубарак до транзициони власти. Соочувајки се со речиси две неделни протести, Претседателот Мубарак изјави дека му е доста од владеење, но дека стравува од хаос во земјата доколку веднаш поднесе оставка.
Вчера во Каиро, Александрија и други градови во Египет опозицијата одржа митинзи наречени „Ден на заминување“.
Во меѓувреме американскиот Претседател Барак Обама изјави дека се надева оти Мубарак ќе донесе одлука во вистински правец со цел Египет да излезе од кризата.
XS
SM
MD
LG