Достапни линкови

Албанија - Предвремени избори за излез од кризата


Еди Рама, Тирана 04.02.2011
Лидерот на албанската опозициска Социјалдемократска партија Еди Рама изјави денеска по протестите во четири албански градови, дека предвремени избори се решение за кризата.
- „Со оглед на ситуацијата немаме причина да очекуваме дека нашите меѓународни пријатели и партнери ќе ни речат да одржиме предвремени избори. Тие ја помагаат Албанија 20 години како и во моменти низ кои денес минува државата,“ рече Рама.
Во Тирана и три други градови опозицијата вчера одржа големи протести на кои побараа оставка од владата и распишување вонредни парламентарни избори. Од партијата најавија дека ќе одржуваат протести секој петок се додека владата не поднесе оставка, која ја обвинуваат за изборна кражба, корупција и криминал
XS
SM
MD
LG