Достапни линкови

Египет - "Ден на заминување"


Каиро - Плоштадот Тахрир
Десетици илјади луѓе и денеска протестираат во Египет, под мотото Ден на заминување, барајки оставка од претседателот Хосни Мубарак. Најмасовни се протестите во Каиро и во Александрија, а војската постави контролни пунктови околу плоштадот Тахрир во Каиро. Мубарак, во изјава за американска телевизија, рече дека би си поднел оставка веднаш, но страхува дека во земјата ќе завладее хаос.
XS
SM
MD
LG