Достапни линкови

Данскиот суд го осуди напаѓачот на карикатуристот на Мухамед


Данскиот карикатурист Курт Вестергорд
Данскиот суд денеска го осуди дваесет и девет годишниот сомалиец Мухамед Геле за обид за тероризам и обид за убиство, поради нападот на данскиот карикатурист кој нацрта карикатура со ликот на пророкот Мухамед. Геле пред судот изјавил дека тој сакал само да го заплаши авторот Курт Вестергорд.
Карикатурата на Вестергорд која беше објавена во еден дански весник предизвика протести во многу мулимански земји. Судот ќе ја донесе кончената одлука во петок. Геле се соочува со доживотна казна затвор.
XS
SM
MD
LG