Достапни линкови

Комеморација на геноцидот на Ромите во Втората светска војна


Влезот во Аушвиц
Пленарната седница на Европскиот парламент во Брисел денеска ќе почне со комеморација на геноцидот на Ромите, по повод одбележувањето на ослободувањето на нацистичкиот логор Аушвиц во 1945 година. Парламентот сака да оддаде почит на луѓето кои долго беа во заборав на колективното сеќавање, изјави европарламентарката Катрин Грез.
За време на минатонеделното одбележување на денот на холокаустот, германскиот парламент прв пат одржа комеморација на геноцидот на Ромите. Според историчарите, за време на Втората светска војна биле убиени меѓу 300 и 500 илјади Роми.
XS
SM
MD
LG