Достапни линкови

Франција светски првак во ракомет


Франција е повторно светски првак во ракомет откако синоќа во продолжение ја победи репрезенатцијата на Данска со резултат 37 спрема 35. Француската репрезентција по четврти пат ја освојува титулата и избори директен пласман на Олимписките Игри во Лондон кои ќе се играат во 2012 година. Титулата најдобар играч на светското првенство во Шведска му припадна на Никола Карабатиќ од Франција.
XS
SM
MD
LG