Достапни линкови

Турција ја предупредува ЕУ дека станува христијански клуб


Турскиот министер за надворешни работи Али Бабачан
Турскиот вицепремиер Али Бабачан изјави денеска дека неговата земја отсекогаш мислела дека ЕУ е еден голем мировен проект, но политиката на отвореност повеќе не била присутна. Според Бабачан, кој се обрати на Светскиот економски форум во Давос, Турција не може да стане членка на Унијата, бидејќи таа е клуб на христијанските земји. Бабачан смета дека таквата политика може да биде многу опасна. Анкара започна пристапни преговори со ЕУ во 2005 година.
XS
SM
MD
LG