Достапни линкови

Мaндела ја напушти болницата


Поранешниот претседaтел на Јужна Африка и легендарен борец против апартхејдот Нелсон Мандела бил пуштен од болница, соопштено е на прес конференција во Јоханесбург на која е потенцирано дека 92 годишниот Мандела се чувствувал добро. Тој беше префрлен во болница поради инфекција на дишните органи, но по третманот сега е на домашна грижа. Мандела 27 години беше во затвор каде што бил заболен од туберкулоза.
XS
SM
MD
LG